- Aidat ve bağışlarınızı Kastamonu Ziraat Bankası İban No TR400001000151532932985001 nolu hesaba yatırabilirsiniz.
Hanönü Hakkında
Derneğimiz Hakkında
Duyurular

HANÖNÜ ŞEYH ŞABAN-I VELİ CAMİİNE YARDIM T.C. ZİRAAT BANKASI TR58 000 100 170 30000 1975 55 25


- Aidat ve bağışlarınızı   Kastamonu Ziraat Bankası İban No TR400001000151532932985001 nolu hesaba yatırabilirsiniz.


DERNEK ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!
Akaryakıt alışverişlerinizi Olukbaşındaki OPET Ekmekçiler, Taşköprü yolu Hanönü gidişi üstündeki OPET Ekmekciler ve Devrekani yolu Kastamonuya gidiş yönündeki Opetten aldığınız ve derneğimiz adına fiş kestirdiğiniz takdirde, HER ALIŞ VERİŞİNİZDEN BU FİRMALARDAN DERNEĞİMİZE BAĞIŞ GELMEKTEDİR.


Hava Durumu
Kastamonu Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,3168   5,3264
EURO 6,0318   6,0427
       

Özlü Sözler
Hayatta geleceği tercihler belirler
Sponsorlarımız
   Resmi büyüt -- Web sitesine git   Resmi büyüt -- Web sitesine gitAnket
Derneğimizin Çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz? 
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
HANÖNÜNÜN TARİHÇESİ

İlçemiz yerleşim yeri olarak Kızılırmak'ın bir kolu olan Gökırmak Vadisi üzerinde kurulmuştur. Hanönü ismini ise ilçemizde bulunan Tarihi Han'dan almıştır. İlçemiz tarih boyunca değişik uygarlıkların kurulup yok olduğu bir bölgede bulunmaktadır. Bunlardan en önemli kavimler ise Kaşgarlar, Etiler, Paflagonyalılar, Romalılar, Lidyalılar, Pontuslar, Bizanslılar, Candaroğulları devri gibi, Roma ve Bizans çağına ait iskan yeri ve yerleşme bölgelerinin en önemlilerinden biridir.

1957 yıllarında Adliye Teşkilatı kurulmuş ve birkaç yıl içerisinde faaliyetine son verilmiştir. Önce bucak Müdürlüğü kaldırılmış daha sonra da Nüfus Memurluğu kaldırılmış olup, Hanönü Bucağından Köy Muhtarlığı haline getirilmiştir.

30 Aralık 1988 tarihinde Kastamonu ili Taşköprü ilçesi Gökçeağaç Bucağı'na bağlı Hanönü Köyünde Hanönü ismiyle Belediye kurulması 1580 sayılı Kanun'un 7469 sayılı Kanun'da değişik 7.maddesi gereğince uygun görülmüştür.

Hanönü Kasabası Merkez olmak üzere, 3644 sayılı 130 ilçe kurulması Hakkında Kanun'la Kastamonu ilimizde Hanönü adıyla ilçe kurulmuştur. İlçemizin kuruluş tarihi 20 Mayıs 1990'dır.

İlçemiz Kastamonu iline 70 km uzaklıktadır. Doğusunda Sinop ili'ne bağlı Boyabat ilçesi, batısında Taşköprü, kuzeyinde Ayancık ilçesi, güneyi ise kısmen Boyabat ve Taşköprü ilçeleri ile çevrilidir.

Coğrafi konum olarak İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi arasında geçit bölgesi olduğundan her iki bölgeye has karasal bir iklime sahiptir. Bölge olarak geçit bölgesi olduğundan değişik iklimler yaşanmaktadır. Bazı yıllarda İç Anadolu Bölgesine özgü karasal iklim hüküm sürmekte bazı yıllar ise Karadeniz Bölgesine özgü bol yağışlı ılıman iklim görülmektedir.

İl topraklarının en doğu ucunda yer alan ilçemiz' in rakımı 415 metredir. 20 köyü ile 490 km2 lik alana yayılan ilçe Kastamonu'yu Sinop ve Samsun'a bağlayan Devlet Karayolu üzerinde yer alır.

İlçenin nüfus varlığının gelişmemesinin en önemli nedeni diğer illere olan göçtür. Bu illerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir gelmektedir.

facebook twitter youtube
Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın MesajıSon Eklenen Video
  GÖKÇEAĞAÇ KİLİMİ TÜRKÜSÜ

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Son Ziyaretçi Yorumları
SATILMIŞ AYBER
Sa öncelikle derneğimize başarılar dilerim ilk defa sitenizi ziyaret etme imkanı buldum güzel bir sayfa düzeni var siteyi gezerken mahallelerimiz sayfasını gördüm ama köylerimiz sayfasına raslayamadım köylerimizide aklerseniz iyi olur diye düşündüm ilginize teşekür ederim SATILMIŞ AYBERTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- KASTAMONU DEVLET HASTANESİ
- HANÖNÜ SANAL GEZİNTİ
- NÖBETCİ ECZANE
- Anadolu Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- Kosgeb
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
- TRT
Sponsorlarımız
   Resmi büyüt -- Web sitesine git   Resmi büyüt -- Web sitesine gitDosya İndirme Panosu
- Burs Başvuru Formu
- Asgari Geçim İndirim Formu
- Kaza Tespit Tutanağı
- Şifalı Bitkiler Sözlüğü
- İş Sözleşme Örneği
- Yıllık Faaliyet Formu Örneği
- Sağlık Sigortası Tazminat Formu
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 67
Dün: 151
Toplam: 160188